Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Autor Wątek: Triduum Paschalne - Anno Domini MMXX  (Przeczytany 1963 razy)

Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Renoma +2/-0
    • Zobacz profil
Triduum Paschalne - Anno Domini MMXX
« dnia: 09 Kwiecień 2020, 23:46:51 »
TRIDUUM PASCHALNE
MMXX

WIELKI CZWARTEK - WIECZERZA PAŃSKA

O godzinie 16:30 rozpoczęła się celebracja Wieczerzy Pańskiej, która odbyła się w Jerozolimie. Do ołtarza wyruszyła uroczysta procesja ze śpiewem "Jużem dość pracował". Celebracji przewodniczył prymas Bizancjum ksiądz biskup Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini.


Po pozdrowieniu wiernych ksiądz biskup zaprosił do wspólnej modlitwy zwłaszcza za kapłanów i o powołania kapłańskie.
W czasie celebracji wykonano części stałe z Missa de Angelis. W towarzystwie bicia dzwonów odśpiewano hymn "Gloria in excelsis Deo". Dzwony milkną do Wigilii Paschalnej.



Następnie odbyła się liturgia Słowa, w czasie której odczytani następujące czytania:


Ksiądz biskup wygłosił okolicznościowe kazanie:

Cytuj
"Przykazanie nowe daję Wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem"
Umiłowani w Panu!
Tą celebracją Wieczerzy Pańskiej wchodzimy w ostani etap przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jezus gromadzi swoich uczniów w Wieczerniku, aby ostatni raz spożyć z nimi Paschę. Łamiąc chleb i podając kielich z winem, ustanowił tym samym dwa istotne dla życia chrześcijan sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa. Te dwa znaki są ze sobą nierozłączne i jeden potrzebuje drugiego. Dlatego też dzisiejszy dzień jest dniem modlitwy za kapłanów i o powołania kapłańskie.
Chrystus zanim został pojmany zostawił swoim uczniom, ale też nam, wyraźny znak, testament. Wezwał nas do tego, abyśmy się wzajemnie miłowali. Miłować się wzajemnie, to dbać o wspólne dobro - dobro państwa i dobro Kościoła. Miłować się wzajemnie to dbać o pokój i zgodę między sobą. Miłować się wzajemnie to okazywać szacunek wobec drugiej osoby, gdyż każda osoba zasługuje na szacunek.
Moi drodzy!
NIech ten czas świętego Triduum, czas tych świętych trzech dni, stanie się dla nas okazją do ścisłego zjednoczenia się z Chrystusem i trwania w Jego łasce, Amen.

Po zakończonym kazaniu odbył się obrzęd Mandatum, czyli obmycia nóg.


Potem rozpoczęła się liturgia Eucharystyczna, w czasie której śpiewano pieśń "Gdzie miłość wzajemna i dobroć" oraz "Sanctus" i "Agnus Dei" z Missa de Angelis.



Potem odbyła się Komunia Święta, czasie której odśpiewano hymn św. Tomasza z Akwinu "Adoro te Devote"


Po zakończonym obrzędzie Kominii św., główny celebrans podał krótkie ogłoszenia dotyczące najbliższych dni, a następnie rozpoczęto śpiew "Panie lingua". Podczas niej w uroczystej procesji procesji przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. Ciemnicy, znajdującej się na wzgórzu Golgota, gdzie jutro obędzie się liturgia Wielkiego Piątku.


Po dotarciu do Cieminicy, rozpoczęła się czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

(-) Ks. Bp. Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ,
Prymas Królestwa Hesselandu i całej Sarmacji
Prefekt Kongregacji ds. Dyscypliny

Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: Triduum Paschalne - Anno Domini MMXX
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwiecień 2020, 07:44:06 »
Bóg zapłać Ekscelencji.


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Renoma +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Triduum Paschalne - Anno Domini MMXX
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwiecień 2020, 18:33:07 »
WIELKI PIĄTEK
LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

O godzinie 12:00 ulicami Jerozolimy przeszła Droga Krzyżowa, której przewodniczył biskup Adalbertus Pronobis.



O godzinie 15:00 na wzgórzu Golgota, gdzie wczoraj przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. Cieminicy, rozpoczęła się wielkopiątkowy Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył prymas Bizancjum. W związku z tym, że w tym dniu na znak żałoby Kościół nie sprawuje Eucharystii, kapłan wraz z asystą udali się do ołtarza, gdzie przewodniczący liturgii leżał krzyżem. Następnie biskup Adalbertus udał się na miejsce przewodniczenia i rozpoczął liturgię od modlitwy.


Następnie odbyła się liturgia Słowa Bożego:

https://brewiarz.pl/iv_20/1004/czyt2.php3?tekst=1 - Liturgia Słowa Wielki Piątek

Po wysłuchaniu czytań ksiądz biskup wygłosił okolicznościowe kazanie:

Cytuj
Umiłowani!
Dzisiejszy dzień i jutro to czas refleksji i zadumy nad śmiercią naszego Zbawiciela. To czas żałoby, w którym Kościół wzywa swoich wiernych do głębszej refleksji nad swoim życiem oraz przemijalnością ziemskie czasu. Czego uczy ten dzisiejszy dzień?
Wspominając Mękę i Śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa, zgłębiamy jedną z największych misteriów dokonanych na krzyżu. Bóg-Człowiek oddaje swoje życia za nas, zwykłych ludzi, grzesznych ludzi. Bóg-człowiek umiera dla grzesznika nie dlatego, że chce być kimś wielki, ale dlatego, bo nas kocha. Krzyż Jezusowy jest dla nas tajemnica. Krzyż Jezusowy nie jest ciężarem, ale miłością Boga. Dlatego w centrum dzisiejszego dnia znajduje się Adoracja Krzyża, czyli Adoracja Miłości Boga.
Czy potrafimy w naszym codziennym życiu przyjąć ten znak Bożej Miłości?[/i]

Następnie odśpiewano Modlitwę Powszechną, która na ten dzień posiada aż 10 wezwań, każde z nich zakończone modlitwą.

Cytuj
I. Za Kościół święty
Módlmy się, najmilsi, za święty Kościół Boży: niech nasz Bóg i Pan obdarzy go pokojem i jednością i strzeże go na całej ziemi, a nam pozwoli wieść życie ciche i spokojne na chwałę Boga Ojca wszechmogącego.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty w Chrystusie objawiłeś swoją chwałę wszystkim narodom, † strzeż dzieła Twego miłosierdzia, * aby Twój Kościół, rozszerzony na cały świat, trwał z niewzruszoną wiarą w wyznawaniu Twojego imienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.
II. Za papieża

Módlmy się za naszego papieża N.; niech nasz Bóg i Pan, który go wybrał do wykonywania władzy biskupiej, zachowa go w zdrowiu i bezpieczeństwie dla swojego Kościoła świętego, aby rządził świętym ludem Bożym.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, Twoja mądrość wszystkim kieruje, † wejrzyj łaskawie na nasze prośby i w swojej dobroci racz zachować wybranego dla nas papieża, * aby lud chrześcijański, który od Ciebie otrzymuje przewodników, pod zwierzchnictwem najwyższego pasterza wzrastał w zasługach swej wiary. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

III. Za wszystkie stany Kościoła

Módlmy się za naszego biskupa N., za wszystkich biskupów, kapłanów, diakonów, za wszystkich, którzy służą Kościołowi i za cały lud wierny.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:
Wszechmogący, wieczny Boże, Twój Duch uświęca całą społeczność Kościoła i nią rządzi, † wysłuchaj nasze pokorne prośby za wszystkie stany Kościoła, * aby dzięki Twojej łasce wszyscy wiernie Tobie służyli. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

IV. Za katechumenów

Módlmy się za katechumenów: niech nasz Bóg i Pan otworzy wnętrza ich serc i bramy swego miłosierdzia, aby otrzymawszy w kąpieli odrodzenia odpuszczenie wszystkich grzechów, złączyli się z nami w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty nieustannie ubogacasz swój Kościół nowym potomstwem; † pomnóż wiarę i zrozumienie u katechumenów, * aby odrodzeni w wodzie chrztu świętego, zostali zaliczeni do grona Twoich przybranych dzieci. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

V. O jedność chrześcijan

Módlmy się za wszystkich braci wierzących w Chrystusa: niech nasz Bóg i Pan sprawi, aby dążyli do prawdy, niech ich zgromadzi i zachowa w swoim jednym Kościele.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty gromadzisz rozproszonych, a zgromadzonych zachowujesz w jedności, † wejrzyj łaskawie na wyznawców Twego Syna * i spraw, niech wszyscy, których uświęcił jeden chrzest, złączą się w prawdziwej wierze i bratniej miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

VI. Za Żydów

Módlmy się za Żydów, do których przodków Pan Bóg przemawiał, aby pomógł im wzrastać w miłości ku Niemu i w wierności Jego przymierzu.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomkom; † wysłuchaj łaskawie prośby swojego Kościoła, * aby naród pierwszego wybrania mógł osiągnąć pełnię Odkupienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

VII. Za niewierzących w Chrystusa

Módlmy się za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa, aby i oni napełnieni światłem Ducha Świętego, mogli wkroczyć na drogę zbawienia.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, spraw, aby niewierzący w Chrystusa, postępując zgodnie z sumieniem, znaleźli prawdę, † i abyśmy przez wzrost we wzajemnej miłości oraz pełniejszy udział w tajemnicy Twego życia * stali się w świecie doskonalszymi świadkami Twojej miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

VIII. Za niewierzących w Boga

Módlmy się za wszystkich, którzy nie uznają Boga, aby w szczerości serca postępowali za tym, co słuszne, i tak mogli odnaleźć samego Boga.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś wszystkich ludzi, aby zawsze Ciebie szukali, a znajdując Cię, doznali pokoju; † spraw łaskawie, aby wszyscy, mimo przeszkód i niebezpieczeństw, dostrzegali znaki Twojej dobroci oraz świadectwo dobrych czynów tych ludzi, którzy w Ciebie wierzą, * i z radością wyznali wiarę w Ciebie, jedynego, prawdziwego Boga i Ojca wszystkich ludzi. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

IX. Za rządzących państwami

Módlmy się za wszystkich rządzących państwami: niech nasz Bóg i Pan kieruje ich umysłami i sercami według swojej woli, abyśmy wszyscy żyli w prawdziwej wolności i pokoju.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, w Twoim ręku są ludzkie serca i od Ciebie pochodzą prawa wszystkich ludów; † wejrzyj łaskawie na tych, którzy nami rządzą, * aby na całym świecie panował trwały pokój i pomyślność narodów, a religia cieszyła się wolnością. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

X. Za strapionych i cierpiących

Módlmy się, najmilsi, do Boga Ojca wszechmogącego, aby oczyścił świat z wszelkich błędów, odwrócił od nas choroby, głód oddalił, otworzył więzienia, rozerwał kajdany, raczył dać bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót podróżującym, zdrowie chorym, a umierających obdarzył zbawieniem.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa:

Wszechmogący, wieczny Boże, pociecho strapionych i mocy cierpiących, † usłysz prośby tych, którzy w jakimkolwiek utrapieniu wołają do Ciebie, * aby wszyscy mogli się radować, że doznali w swoich potrzebach Twego miłosierdzia. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

Potem nastąpił centralny moment liturgii, czyli Adoracja Krzyża.


Wierni oddawali cześć Krzyżowi przez pokłon.


Potem nastąpił obrzęd Komunii świętej.
Następnie biskup Adalbertus podał kilka ogłoszeń dotyczących najbliższych dni, po czym udał się do Ciemnicy, skąd wyruszyła procesja do Bazylki Grobu Bożego. Tam będzie trwała Adoracja Najświętszego Sakrmanetu.

(-) Ks. Bp. Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ,
Prymas Królestwa Hesselandu i całej Sarmacji
Prefekt Kongregacji ds. Dyscypliny

 

BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
mylittlepets herdtigersnacht compaanions naruto real-basketball